Co to jest lampa LED?

16 paź 2015

Co to jest lampa LED?

Lampa LED to urządzenie elektroniczne, które ma charakter półprzewodnikowy i musi być wykonane z odpowiednich materiałów, ponieważ dzięki temu przepływający przez nią prąd powoduje powstanie światła.

Pierwsza lampka LED powstała w roku 1962. Była to czerwona lampka LED. Potem zaczęły powstawać kolejne kolory, między innymi pomarańczowy, żółty, zielony czy niebieski. Jednak największym wyzwaniem dla producentów było stworzenie takiej ilości światła, która dostarczałaby odpowiednią ilość energii do lampy diodowej. Gdy stosuje się ogólne oświetlenie w budynku to na pewno najważniejszym zadaniem producentów lamp LED będzie stworzenie takich warunków jakie daje światło słoneczne. Ponieważ wzrok ludzi przystosowany jest do widzenia właśnie takiego światła białego. Lampa LED może być wykorzystywane do generowania światła białego w dwóch formach. Może się składać z kilku kolorów, tak że ostatecznie połączone dają białe światło, albo też może być zastosowane jedynie niebieskie światło LED, które następnie pokryte jest odpowiednim związkiem chemicznym, który będzie zmieniał spektrum światła. Przez zastosowanie kilku różnych powłok uzyska się taki wynik, który będzie podobny do światła emitowanego przez słońce. Przez stosowane luminofory redukuje się strumień świetlny, dlatego producenci muszą walczyć o równowagę między poziomem i barwą światła.

Lampki halogenowe Co odróżnia lampy LED od innych? Zwykła żarówka, która ma 100W mocy będzie dawała około 17 lumenów światła przy każdym wacie zużywanej energii elektrycznej. Określa się ten wynik jako skuteczność świetlną. Natomiast Lampy halogenowe są bardziej wydajne i dają około 30 lumenów na każdy W. Lampy te będą tworzyć wystarczająco szerokie spektrum, którego długość fali będzie przesunięta w stronę niebieskiego krańca widma. O takim świetle mówi się, że jest wysoka temperatura barw. Lampy takie określa się jako chłodne białe ponieważ kolor niebieski ogólnie postrzega się jako kolor zimny a czerwony jako ciepły. Lampy fluorescencyjne spotykane są przede wszystkim w biurach oraz obiektach przemysłowych. Kompaktowe świetlówki to obecnie rozpowszechniona forma, ponieważ są one dużo bardziej wydajne niż zwykłe żarówki. Dają około 60-80 lumenów światła na każdy W. W większości jednak mamy wyłącznie zimne światło, w którym kolor będzie nienaturalny i dodatkowo będą się one wolno nagrzewać. Dodatkowo znajduje się w większości takich produktów również rtęć, która jak wiadomo jest metalem trującym. Z tego powodu nie wszystkim tego rodzaju rozwiązania będą odpowiadać. Dlatego nie zawsze te świetlówki mają takie szerokie zainteresowanie wśród kupujących.