Na co zwracać uwagę wybierając biurko dla ucznia?

7 sie 2017

Na co zwracać uwagę wybierając biurko dla ucznia?Gdy dziecko wkracza w wiek szkolny należy liczyć się z tym, że zachodzące na naszych oczach zmiany nie będą obejmowały wyłącznie jego planu dnia. Pewne przeobrażenia będą charakterystyczne również dla jego pokoju. Owszem, uczeń nadal powinien mieć miejsce przeznaczone do zabawy, nie można jednak zapominać o przestrzeni, która będzie mu umożliwiała naukę. Jej centralną część stanowi biurko, warto więc zadać sobie pytanie o to, jak znaleźć takie, które będzie najpełniej realizować nasze oczekiwania. 

Czytaj również: Stylowe biurko dla dziewczynki na dedekids.pl

Biurko dla ucznia jest meblem specyficznym przede wszystkim dlatego, że dziecko nie wykorzystuje go jedynie podczas odrabiania lekcji. Jest ono dość intensywnie wykorzystywane także w jego wolnym czasie, gdy dziecko skleja przy nim modele samolotów albo rysuje. Nie można zatem zapominać o tym, jak ważne jest wejście w posiadanie takiego rozwiązania, które jest w stanie zagwarantować uczniowi utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Już choćby dlatego zakup biurka dla ucznia nie może być przypadkowy. Pierwszym czynnikiem, który powinno się poddać analizie jest wysokość blatu. Tu najlepiej sprawdzają się te biurka, w przypadku których istnieje możliwość jej regulowania.

wybieramy biurko dla ucznia

Co do zasady, im wysokość blatu ma większy zakres regulacji – tym lepiej, biurko będzie mogło bowiem służyć uczniowi przez przynajmniej kilka lat. Dziecko sześcioletnie z powodzeniem może korzystać z blatu znajdującego się na wysokości 55 centymetrów, uczeń rośnie jednak szybko, a tym samym wysokość blatu również powinna się systematycznie zwiększać. Kolejnym ciekawym parametrem jest kąt nachylenia blatu. Nie każde biurko jest wyposażone w taką opcję, jeśli jednak uda nam się znaleźć tego rodzaju mebel, powinniśmy zastanowić się nad jego zakupem. Kąt nachylenia blatu zwiększa funkcjonalność mebla, dostosowuje bowiem biurko do zróżnicowanych aktywności budzących zainteresowanie dziecka.

Szukaj blatów na biurko w sieci >>

Gdy w grę wchodzą wymiary blatu należy pamiętać, że przesadny minimalizm nie jest w tym przypadku wskazany. Dziecko powinno mieć odpowiednią przestrzeń do pracy, 80 centymetrów głębokości i 100 centymetrów długości nie są więc parametrami, które należałoby uznawać za przesadzone. Gdy już znaleźliśmy model, o którym możemy powiedzieć, że spełnia nasze oczekiwania, możemy zastanowić się nad jego optymalnym ustawieniem. W tym konkretnym przypadku duże znaczenie ma to, jak pada światło dzienne, daje nam to bowiem gwarancję, że oczy ucznia nie będą przesadnie zmęczone. Biurko może być ustawione zarówno przodem, jak i bokiem do okna, choć w tym ostatnim przypadku należy brać pod uwagę to, którą ręką pisze dziecko.